Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.

Marketingové údaje

Marketingová data nám prozradí, na které reklamy jste klikli nebo jak jsou naše kampaně na sociálních sítích úspěšné.

Zavřít
Navštívit E-shop

Medovina

Medovina patří tam, kde je zapotřebí zdraví


Sláva medoviny se vrací – i díky tomu, že je považována za přírodní antibiotikum. Jak nám umí být tento již od středověku oblíbený nápoj užitečný zejména pokud jde o zdraví?


Znáte medovinu?


Obvykle se s ní setkáváme jenom na různých farmářských či řemeslných trzích, přitom by si zasloužila být považována spíše za lék, než za archaickou atrakci. Medovina se vyrábí kvašením medu. Důležité je, že do ní nepatří žádný přidaný cukr ani líh. Kvalitu medoviny ovlivňuje především kvalita samotného medu, který se pro její výrobu použije, ale rovněž nuance v technologii výroby, či použité bylinky a koření. Ty však již ovlivňují především chuť konkrétní medoviny, než primárně její kvalitu.


Medovina je doopravdy z medu


Medovina, medové víno, též jenom med (tak se jí říkalo za Přemyslovců) či strdí – to vše jsou výrazy pro tento nápoj, který si s sebou nese léčivé účinky medu. Je považována za nejstarší alkoholický nápoj a byl to i tradiční nápoj starých Slovanů. Jelikož se do medoviny správně nemá přidávat cukr, celé kvašení probíhá za pomoci fruktózy a glukózy, tedy jednoduchých cukrů. Kvašení medu se nastartuje tak, že se k medu přidá voda obvykle v objemu 50 až 70 %, případně se využívají vhodné kvasinky, které proces kvašení nastartují. Kvašení by mělo probíhat při teplotě nižší než 40 °C, aby se předešlo degradaci účinných složek primární suroviny – medu. Proto je i nápoj z medu, medovina, tak bohatý na zdravé látky. Medoviny se od sebe liší tím, jak moc jsou sladké, obsahem alkoholu a použitým medem. Bohužel též obsahem kvalitních látek, protože u těch méně kvalitních se nedodrží technologický proces a své cenné látky tak medovina při procesu zpracování ztratí.

 

Medovina 

Medovina


Léčivé účinky medu se promítají do medoviny


Med byl za lék považován po staletí a platí to dodnes. Kvalita medů a jejich léčivá síla se mění i podle toho, z jakých rostlinek med včely vyprodukují, zdali jde o luční či lesní med, zajímavé jsou též speciální jednodruhové medy, naprostou špičkou jsou medy z různých vysokohorských oblastí. Tyto léčivé účinky si pak nese i medovina, která je z tohoto medu vyrobena. Včelovina, jak se rovněž medovina nazývá, umí udržovat zdraví a vitalitu. Má antimikrobiální účinky, stejně jako med. Zamezuje množení bakterií a dalších mikroorganismů. Tradičně se řadí mezi přírodní antibiotika. Má schopnost pozitivně ovlivňovat i naši duševní rovnováhu.

Včelovina 

Včelovina


Je to lék i v době Covid-19?


Lékem samozřejmě není, ale poslední výzkumy ukazují, že med a produkty z medu mají blahodární vliv i na naši imunitu. Med je bohatý na antioxidanty na bázi fenolů a umí se v těle vypořádat s prevítem známým jako volné radikály. Střídmé pití medoviny tak prospívá našemu zdraví a dělá nás odolnějšími vůči nemocem.
med 

Květový med