Zavřít
Navštívit E-shop

Lahodný moravský burčák. Proč sbíráme hrozny už v 5 ráno?

Lahodný moravský burčák. Proč sbíráme hrozny už v 5 ráno?

Také se každý rok od půlky léta těšíte na burčák? My to máme stejně, za léta vinaření ale víme, že burčák se nesmí uspěchat. Dobrý vzniká až koncem srpna.

Proč? Jaké odrůdy používáme? A proč hrozny na burčák sbíráme už v 5 ráno? Nalijte si skleničku a pohodlně se usaďte. Všechno vám rádi povíme.

 

Na úvod: Není burčák jako burčák částečně zkvašený mošt

Zarazilo vás, že někde prodávají burčák a jinde částečně zkvašený mošt, a přitom obojí vypadá na první pohled stejně? Rozdíl je v tom, odkud pochází hrozny, ze kterých je nápoj vyrobený.

Zatímco u burčáku si můžete být jistí, že je z Česka (a nejlíp z Moravy :)), částečně zkvašený mošt je z hroznů ze zahraničí. Může to znít jako drobnost, podle nás je ale dobře, že na první pohled víte, co pijete.

Lahodný moravský burčák na vás čeká ve vinotékách Víno Hruška.

U burčáku je vždy je nejdůležitější rychlé zpracování hroznů, počítáme jej na hodiny. To zásadně ovlivní barvu, vůni a chuť burčáku. Proto si ani neumím představit, že někdo dováží hrozny z jižně položených zahraničních států, které tráví na kamionu několik desítek hodin při teplotě kolem 30 °C. Důsledkem bývá výrazně tmavší brava, která nese negativní známky oxidace, to znamená zelená jablíčka, které se přenášejí i do vůně a chutě,“ říká vinař Stanislav Hruška.

Proto si pro burčák zajděte k vinaři a ptejte se po skutečném burčáku.

Burčáková sezóna = od 5 ráno na vinohradě

Jak řekl pan Hruška, pro burčák je velmi důležité rychlé zpracování hroznů. Nejdřív ale musíme počkat, až nám dozrají ty první. To se obyčejně děje po 20. srpnu – proto burčák neprodáváme dřív, i když ho už na začátku srpna můžete vidět ve stáncích u silnic.

Sbíráme hrozny v ranních hodinách (5:00 hod.), abychom využili přirozeného nočního chladu, a kolem 9:00 máme již ve sklepě zpracováno a mošt odkalen. Díky tomuto postupu je náš burčák aromatický, fresh a má krásnou, až mléčnou barvu,“ říká pan Hruška.

Tisíc chutí burčáku

Kromě bílého už jste se asi setkali i s růžovým a červeným burčákem. Ani nejčastější bílý ale není jen jeden. Využívá se na něj několik odrůd hroznů.

„Jako první bílou odrůdu jsme posbírali Irsai Oliver. Brzy bude v prodeji i Muškát moravský, současně bude následovat burčák růžový z odrůdy Svatovavřinecké a burčák červený. Každá odrůda je charakteristická svým buketem. Irsai Oliver je krásně květnatý až medový. Muškát moravský, jak z názvu vyplývá, je muškátový. Růžový a červený burčák s sebou nese znaky lesního bobulového ovoce,“ vysvětluje pan Hruška.

Růžový a červený burčák už můžete ochutnat v našich vinotékách.

A jak se vyrábí růžový a červený burčák?

  • Červený: Rozemleté modré hrozny necháváme kvasit i se slupkami.
  • Růžový: Postup je podobný, rmut ale včas lisujeme, a tak slupky oddělíme.

Kdy a kam pro burčák?

Burčák se oficiálně smí prodávat od 1. srpna do 30. listopadu. Jak jsme si ale už ukázali, dobří vinaři vám ho prodají až ke konci srpna.

Nejdřív se můžete napít mladého burčáku, ve kterém kvasinky převažují nad alkoholem, a tak je nápoj sladší a velmi lahodný. Postupně se blíží rovnováha až do bodu, kdy je v burčáku 4–6 % alkoholu. Po tomto momentu alkohol převládá a kvasinky odumírají. Potom už nemá burčák takovou svěžest a lehkost, jsou ale lidé, kteří preferují tuto fázi.

S postupem času se také obměňují odrůdy, které dozrávají. Čas burčáku postupně odeznívá s příchodem října.

Jedny z nejlepších burčáků jsou ty první z odrůdy Irasi Oliver a Muškát moravský. Jedná se o rané aromatické odrůdy, které jsou pro burčák nejvhodnější. Standardně prodáváme burčáky v měsíci září, i když poslední teplé roky nám k vinobraní přejí a začínáme prodávat již poslední týden v srpnu,“ doplňuje pan Hruška.

A už dost povídání: Zastavte se na skleničku!

Chcete ochutnat pravý moravský burčák, kterému se chutí žádná napodobenina nevyrovná? Zastavte se u nás ve vinotékách Víno Hruška, máme tu pro vás burčák z Blatničky. Ten, na který jsme sbírali hrozny v 5 ráno a napjatě jsme čekali na správný moment, kdy ho budeme moct poslat za vámi.

Podívejte se, kde všude nás najdete, a přijďte ochutnat. Těšíme se na vás.