Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.

Marketingové údaje

Marketingová data nám prozradí, na které reklamy jste klikli nebo jak jsou naše kampaně na sociálních sítích úspěšné.

Zavřít
Navštívit E-shop

Vady vína

Vady vína, které proměňují vynikající nápoj k nepoznání

Zdá se to jako idylický večer. Vezmeme oblíbenou sklenici, otevřeme si láhev na první pohled velice výtečného vína, nalijeme si ho. Nejdříve si přičichneme, rozvíříme aroma, poté přikládáme ke rtům a ochutnáváme. A zatímco někdy bývá varovná už samotná vůně, jindy až chuť prozradí, že s vínem není něco v pořádku. Bohužel, vady vína nejsou nic neobvyklého, proto se s nimi pojďme seznámit.

Víno může zničit korek i plíseň

Nezřídka se setkáváme s pachutí po korku. Tato vada vína ničí nejen jeho chuť, ale i celkové aroma. Přirovnat je lze k vlhkému sklepu nebo k tlejícímu dřevu (tak vadu jednoznačně rozpoznáte). Viníkem bývá sloučenina zvaná TCA (neboli 2,4,6 trichloranisol).

Jindy však může být na vině plíseň. Vůně je v takovém případě velmi ostrá, zapáchá po plísni. Může za to plesnivé nářadí, které bylo při výrobě vinného moku používané.

Pozor na oxidaci

Strašákem ve skříni nejednoho vinaře je takzvaná oxidace. Mluvíme o hnědnutí vína, což je způsobeno kyslíkem. Vada, jinými slovy, vzniká v okamžiku, kdy se víno dostane do kontaktu se vzduchem, což vyvolá oxidativní změny.

Mění se však nejen barva, ale také, jako nevítaný a nemilý bonus, přibývají i jantarové odlesky. Při přičichnutí i po ochutnání můžete cítit sherry nebo nahnilá jablka.

Další vady vína, které zničí vynikající mok

Tím však seznam nejčastějších vad vín ani zdaleka nekončí. Nápoj, na jehož dně se skrývá pravda, může trpět také hořknutím, což je způsobené bakteriemi, které napadají kyselinu vinnou, a přitom způsobují hořknutí, také ztrátu barvy.

Výjimečná bohužel není ani varná příchuť, která je spíše pachutí. Po ochutnání nebo jen při přičichnutí cítíte prádelnu. Problém vzniká při nadměrném zahřívání rmutu nebo moštu, případně pasterizací.

Vedle těchto problémů, které víno často zcela zničí, stojí za zmínku také:

  • Sirka (vada z vína dělá spíše zkažené vejce, alespoň co se aroma týče).
  • Síra (neboli přesířené víno, po které je typické čpící, pálivé až dusivé aroma připomínající vypálenou zápalku nebo kouř zábavné pyrotechniky).
  • Pelargoniová vůně (víno je rázem tupé vůně po pelargonii).
  • Kvasničná příchuť (vada bývá způsobena autolýzou kvasinek při dlouhém ležení na kvasinkách při vyšších teplotách - víno rázem voní a chutná jako chlebový kvásek nebo potravinářské droždí).
  • Kovová příchuť (když je ve víně obsaženo více kovu, je chuť spíše železitá, studená).

Na co si dát pozor při výběru vína
Na tuto otázku odpovídal head sommelier společnosti Marian Jemelík pro web "Arecenze.cz" zde: https://www.arecenze.cz/vina/#doporuceni-odbornika