Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.

Marketingové údaje

Marketingová data nám prozradí, na které reklamy jste klikli nebo jak jsou naše kampaně na sociálních sítích úspěšné.

Zavřít
Navštívit E-shop

Snoubíme víno & grilované pokrmy

Snoubíme víno & grilované pokrmy: Co radí someliér?

Lehce pikantní kuřecí stehýnka, šťavnatý steak, hermelín rozplývající se na jazyku… také už se vám sbíhají sliny? Počkejte, až společně doplníme jídlo perfektním vínem. Chutě se prolnou a promění grilování v požitek. Jak ale vybrat víno, které ladí a hladí chuťové pohárky? Pomůžeme vám s tím.

Nalijte si sklenku svého oblíbeného (jaké to asi je?) a pusťte se do čtení.

Jídlo a víno v harmonii

Abyste si kombinaci grilovaného jídla a vína užili, myslete na to, že se musí doplňovat, ne přebíjet. Pokud k chuťově jemné rybě nalijete výrazné víno, připravíte se o zážitek z jídla, pokud naopak pikantní pokrm doplníte jemným vínem, bude víno chutnat nevýrazně.

Proto při snoubení jídla s vínem hledáme harmonii. Chuťově jemná jídla si zaslouží jemnější vína, výraznější pokrmy snesou doplnění výraznějším vínem.

 

Bílé k bílému, červené k červenému? Ne nutně

Častá poučka zní: K bílému masu se hodí bílé víno, k červenému červené.

Nemusíte se jí ale řídit slepě. Letní grilovaná jídla snesou jemné bílé i růžové víno, ale také lehčí červené. Ne tak časté růžové víno zaujme lehkostí a ovocitostí a skvěle doplní zahradní gril párty.

Čtení k další sklence: Zjistěte, jak vznikají růžová vína a čím si vás získají.

A co radí someliér Jan Blahynka?

„Sladit víno s barbecue je obtížná disciplína, protože se podávají rozmanitá jídla. Důležité ale je, aby se víno s pokrmem nebilo. Sáhněte po univerzálních vínech, vynikající jsou nepříliš výrazná bílá a růžová vína. Osobně bych vybral například Sylvánské zelené, to je vynikající vínko s robustnější kyselinkou, které se ale hodí k nejrůznějším pokrmům, například i k italské kuchyni.“

Víno je katalyzátor, který spojuje

„Víno je takový katalyzátor,“ říká Jan Blahynka, „mělo by jednotlivé pokrmy zahrnout pod sebe a spojit je.“

Proto nedoporučuje aromatické odrůdy. Často se griluje například zelenina s jemnějšími bylinkami, které by výrazné víno přebilo.

 

Výraznější vína si ale můžete dovolit, pokud chystáte tučnější masa, steaky a podobně. V takovém případě doporučuje pan Blahynka vína s výraznou kyselinkou, ta vám totiž pomůže těžká jídla snáze strávit.

Ať ale sáhnete po bílém, růžovém nebo jemnější červené odrůdě, myslete na to nejdůležitější: správné vychlazení. Že červené nechladíte?

„Pokud je venku 30 stupňů, doporučil bych červené podávat vychlazené na 15–18 stupňů. Chladnější víno podpoří chuť,“ radí Jan Blahynka.

Tipy someliéra k jednotlivým pokrmům

A co tedy podávat ke kuřeti, grilovanému hermelínu nebo rybě? I na jsme se someliéra zeptali.

Kuřecí

„Pokud to bude nějaká jemnější příprava, vybral bych Sylvánské zelené, ročník 2021. Je to polosuché vínko, středotypové, s příjemným zbytkovým cukrem.“

Hovězí a vepřové

„Jsem zastánce kombinací těchto pokrmů spíš s mladším, svěžím vínem. Proto bych doporučil Frankovka, ročník 2020 To je u nás na Slovácku velmi tradiční odrůda, její chuť je jemně pikantní, ve vůni cítíme švestky, višně,… Je to opravdu velmi univerzální vínko vhodné k českým úpravám masa. Pokud byste ale grilovali hovězí svíčkovou nebo obecně něco kulinářsky výraznějšího, nebál bych se zralejšího vína, jako je Cabernet Moravia.“

Steak se nebojte doplnit výraznějším vínem.

Ryby

„U ryb záleží na tom, jestli jsou sladkovodní, nebo mořské. V obou případech se ale může použít lehčí víno. Přiklonil bych se k polosuchému vínu, jako je Hibernal pozdní sběr 2021. To není extrémně aromatické, ale cítíme v něm tóny po červeném rybízu, limetě, grapefruitu… Ryba se často podává s citronem, proto pro ni bude víno s citrusovým nádechem skvělým partnerem.“

Sýr

„Grilovaný sýr se skvěle kombinuje se sušším vínem, například Rulandským šedým. To je velmi vhodná a univerzální odrůda. Když je vyzrálá, voní po pečeném chlebu – to je přesně to, co potřebujeme. Vysloveně vás pobízí k jídlu. Fungovat bude i Ryzlink rýnský nebo Sylvánské zelené.“

Ovoce

„K ovoci se jednoznačně nabízí růžové víno, spíš polosušší, ne příliš sladké. Skvělá bude Rulandské modré & Frankovka rosé.“

Chcete mít jistotu? Přijďte se poradit

Vsadíme se, že své pečlivě připravené lahůdky nechcete doplnit jen tak nějakým vínem. Zajděte si pro víno k vinaři! Vinotéky Víno Hruška najdete po celé republice a na každé z nich se můžete pobavit s odborníky, jako je pan Blahynka, kteří vám poradí nebo pro vás rovnou vyberou to nejvhodnější podle pokrmu i ceny, která je pro vás přijatelná. Těšíme se na viděnou (a ochutnanou)!         

Na závěr tipy na nejlepší grily

Venkovní grily mohou mít různou podobu a mezi ty nejvyužívanější patří grily na dřevěné uhlí. Jídlo z těchto grilů má typickou vůni ohně a kouře a ovládání je jednoduché. Jaké nejlepší varianty grilů na uhlí lze pořídit a na co se zaměřit při výběru? Mrkněte na recenze: https://www.vseumel.cz/grily-na-drevene-uhli-recenze/